Піскова терапія Sandplay – це особлива форма глибинної невербальної психотерапії. Її основна дія відбувається завдяки створенню пацієнтом тривимірної композиції у вільному і захищеному просторі з використанням піску, води та колекції реалістичних фігурок-мініатюр.
Свій початок юнгіанська піскова терапія бере із психотерапевтичної техніки лікаря-педіатра Маргарет Ловенфельд, яка у 20-х роках XX століття описала гру з піском, водою та мініатюрними фігурками як методику діагностики та консультування.
У 50-х роках юнгіанський аналітик Дора Кальф почала розвивати цей метод як психотерапевтичний і він отримав назву Sandplay therapy (в перекладі: терапія Піскової гри). Дора Кальф застосувала аналітичний підхід, базований на теорії Карла Юнга, до розуміння того, як у ході піскової гри функціонує і змінюється психіка. Поняття свідомого і безсвідомого стали найголовнішими для розуміння процесів, що розгортаються під час сеансів піскової психотерапії Sandplay.
Основний принцип Sandplay-терапії полягає у створенні комунікації між свідомим і безсвідомим за допомогою символічної гри з використанням дерев’яної пісочниці, піску, води та колекції фігурок.
Під час сеансу пацієнт будує піскову композицію, яку ще називають тривимірною пісковою картиною. За спостереженням Дори Кальф та Еріха Ноймана, у серії піскових композицій, створених протягом певної кількості Sandplay-сесій, послідовно відображаються стадії розвитку Я, проявляються ознаки дозрівання і розвитку психіки. Процес Sandplay дозволяє зануритися до тих рівнів психіки, які потребують зцілення, і до тих, де заховані неусвідомлені внутрішні “скарби” та ресурси.
Процес зцілення починається тоді, коли у вільному і спонтанному акті творення активізується Безсвідоме і проявляється на поверхні пісочниці через символи та образи. Кожна піскова композиція є унікальною проекцією внутрішнього змісту психічного життя людини.
У ході створення серії піскових композицій розгортається і розвивається взаємодія між різними пластами психіки. Завдяки цьому несвідомий зміст безпечно інтегрується у свідоме життя пацієнта, а, отже, покращується функціонування психіки, тобто, відбувається зцілення. Головною умовою зцілюючого ефекту Sandplay (за визначенням Дори Кальф) є вільний і захищений простір, в якому заохочується безоціночний творчий процес. Інтерпретація і розуміння символів, що використовуються у побудові піскової композиції, є важливими у процесі Sandplay-терапії, проте, не вирішальними. Набагато потужнішою терапевтичною дією є їх пряме емоційне переживання пацієнтом, спільно з терапевтом, у момент створення піскової картини.
Метод Sandplay використовується в індивідуальній та груповій формі роботи з дорослими, підлітками, дітьми (починаючи з трьох років), з сімейними парами.
Sandplay-терапія сприяє:
- формуванню цілісного, сильного і здорового «Я», забезпеченню рівноваги між внутрішнім світом переживань, потреб і зовнішнім соціальним світом;
- зціленню психологічних травм;
- гармонізації загального психоемоційного стану, зниженню тривожності;
- формуванню у дитини відчуття структурованості, чіткості, знання межі і границі (особливо важливо для гіперактивних дітей).
Детальніше про юнгіанську піскову психотерапію:
Як юнгіанська піскова психотерапія може змінювати нейронну конфігурацію мозку